Trabzonsporlu Rodallega parasının peşinde

Türkiye'deki yabancı futbolcuların hedef alındığı "icra tebligatı" dolandırıcılığıyla banka hesabından 2,5 milyon lira çekilmeye çalışılan Trabzonspor'un Kolombiyalı futbolcusu Hugo Rodallega, icra dairesi kasasında bekletilen ve 44 gündür iade edilmeyen bu paranın tarafına iadesini istiyor.

Trabzonsporlu Rodallega parasının peşinde
14 Şubat 2019 Perşembe 13:59

Rodallega'nın avukatları Emin Özkurt ve Mikail Hasbek, paranın iade  işlemleri için geldikleri Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda, konuyla  ilgili bir basın açıklaması yaptı.
 
Avukat Mikail Hasbek, müvekkili Rodallega'nın tebligat  dolandırıcılığıyla 2,5 milyon lirasını kaybedecek duruma geldiğini belirterek,  icra takibi yapılmış gibi gösterilip doğru olmayan adrese tebligat  gönderildiğini, habersiz tebligatla ilgili itiraz olmadığı için takibin  kesinleştiğini ve duruma çabucak el koymaları nedeniyle söz konusu paranın  dolandırıcılar tarafından alınamadığını hatırlattı.
 
"Rodallega, rahatsız ve mutsuz"
Olayın organize bir suç örgütü kapsamında değerlendirilebilecek bir  suç olduğunun ortaya çıktığını ve bununla ilgili soruşturma yürütüldüğünü de  kaydeden Hasbek, "Müvekkilim Rodallega, bugüne kadar halen parasına kavuşmuş  değil. Hukuk demek, haklıya hakkını vermek demektir. Rodallega, parasına  kavuşamadığı için rahatsız ve mutsuz. Bu durum belki futboluna da yansıyordur.  Maddi varlığını koruma durumu önemli. Kapısında, 'kimseyle görüşülmez' diye ibare  bulunan hakimlerimiz var. 44 gündür para iade edilmez mi?" diye konuştu.
 
Rodallega'nın avukatlarından Emin Özkurt ise, dolandırıcılık  işlemlerini hukuki adımlarla engellediklerini ve 2,5 milyon liranın icra  kasasında tutulmasını temin ettiklerini anlatarak, "Ancak müvekkilimin parası  iade edilmemiştir ve mağduriyet devam etmektedir. Paranın iadesiyle ilgili 44  gündür mesafe kat edilmemesi maalesef yargıya olan güveni sarsmaktadır. Herhangi  bir hırsızın çaldığı altınlar, hırsız yakalandıktan sonra sahibine hemen nasıl  iade ediliyorsa, bu paranın da iade edilmesi gerekir." dedi.
 
"Benzer durumda olan bir çok futbolcu var"
Futbolcunun mağduriyetinin bir an önce giderilmesi gerektiğini,  sürecin arafta bırakılıp kendilerine herhangi bir açıklama yapılmamasının yargıya  olan güvenlerini sarstığını kaydeden Özkurt, "İlgili karar için uygun bir zemin  var. Benzer durumda olan birçok futbolcu olduğunu biliyoruz. Gereken hızda karar  verilmeli ve Hugo Rodallega'nın mağduriyeti giderilerek, bu dosya üzerinden  dolandırıcılık oluşumlarına çok net mesaj verilmeli." ifadesini kullandı.
 
Avukat Özkurt, dolandırıcıların Hugo Rodallega'nın eviymiş gibi  tebligat yolladıkları adreste bir komiserin oğlunun oturduğunun da belirlendiğini  ve bunun, olayın ilginçliklerinden biri olduğunu da sözlerine ekledi.
 
Ne olmuştu?
Trabzonspor'un Kolombiyalı futbolcusu Hugo Rodallega, Türkiye'deki  yabancı futbolcuların hedef alındığı "icra tebligatı" dolandırıcılığıyla banka  hesabından 2,5 milyon lira çekilmeye çalışıldığı gerekçesiyle, avukatları  aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuş, 10  Ocak'ta adliyeye gelerek ifade vermişti.
 
Adliye önünde futbolcunun avukatlarınca yapılan açıklamada, "son  günlerde Türkiye'deki yabancı futbolcuların mal varlıklarını ve banka hesaplarını  hedef alan bir dolandırıcılık girişimi yaşandığı, Rodallega'ya karşı birtakım  kişilerce 2 milyon 500 bin lira tutarında icra takibi başlatıldığı, Rodallega'nın  hakkında icra takibi başlatan kişileri hiçbir şekilde tanımadığı, tebligatın,  oyuncunun hiç ikamet etmediği bir adrese yapıldığı, bu adresin yanında bulunan  bir kuaföre tebliğ edilmek suretiyle usulsüz bir şekilde kesinleştirildiği, haciz  ihbarnamesi gönderilen ilgili banka şubesinin parayı aktarmadan önce Rodallega'yı  bilgilendirme gereği duymadığı, yapılan bu hukuka aykırı işlemler neticesinde  banka hesabındaki parasına haciz konulduğu ve söz konusu miktarın banka  hesaplarından boşaltıldığı" dile getirilmişti.
 
Açıklamada, "devre arası izni nedeniyle yurt dışında olan  Rodallega'nın bu olayı Türkiye'ye dönünce fark ettiği ve avukatlarına bilgi  verdiği de aktarılarak, başlatılan hukuki girişimler sonucu paranın iki defa icra  dairesinden çekilmeye çalışıldığı ancak mahkemeden alınan tedbir kararıyla son  anda 2 milyon 500 liranın bu kişilerin eline geçmesinin engellendiği" ifade  edilmişti.
 
Türkiye'de birçok futbolcunun aleyhine benzer girişimlerin bulunduğu  ve futbolcuların haberi dahi olmadan hesaplarındaki milyonlarca liranın yasa dışı  şekilde ele geçirildiğine de vurgu yapılan açıklamada, usulsüz işlemleri yapan  kişiler hakkında gerekli mercilere başvurulduğu anlatılmıştı. Suudi Arabistan'daki bir futbol kulübüne transfer olan eski  Galatasaraylı futbolcu Rodrigues ve Alanyasporlu futbolcu Bobo'nun da benzer  mağduriyeti yaşadığı öğrenildi.
 

Kaynak : MİLLİYET
banner125
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.